28/01/2018

Ciekawostki

1883 – Uniwersytet Jagielloński – profesor Wróblewski i Olszewski po raz pierwszy na świecie skraplają ciekły azot, który w chwili obecnej jest jednym z ważniejszych elementów kuchni modernistycznej.

Kuchnia molekularna teraz

1960 – Pierwsza na świecie restauracja, która serwuje danie jednoporcjowe na talerzu. Ta data uświadamia nam jak długo trwał rozwój indywidualnego podejścia do każdego klienta. W tym momencie zaczyna przechodzić do lamusa serwowanie produktów z półmisku, a dzisiaj nie wyobrażamy sobie innego funkcjonowania restauracji.

1970 – Pierwsza na świecie restauracja serwująca dania wykonane metodą sous vide. ‚Gotowanie próżniowe’ w Polsce powszechne jest dopiero od kilku lat.

1976 – Pierwszy raz zostały przygotowane lody za pomocą ciekłego azotu na większą skalę.

1976 – W tym samym roku do użycia w restauracjach zostaje wprowadzony piec konwekcyjny, który znajduje się w większości restauracji na całym świecie.

1980 – Powstanie paco jet’a. Produkcja lodów w restauracjach nabiera zupełnie innego poziomu. Od tego momentu mogą być przygotowywane lody sosnowe, herbaciane czy kminkowe w restauracyjnym zaciszu w stosunkowo krótkim czasie i małym kosztem – nie licząc kosztu zakupy urządzenia (ok 19 tys zł) 😉

1987 – Tworzenie infuzji na bazie oliw. Od tej daty w powszechne użycie wchodzi tworzenie przekazywane dowolnego smaku do oliw czy olejów w bardzo tani i szybki sposób.

1989 – Wyserwowanie zupy na talerzu. Po raz pierwszy w restauracji gość otrzymuje zupę na indywidualnym talerzu. a nie w zupie. To wydarzyło się dopiero 30 lat temu!

1992 – Gość po raz pierwszy otrzymuje w restauracji sos w formie galaretki.

1995 – Dekonstrukcja – wyserwowanie dania rozłożonego na czynniki pierwsze. Gość sam łączy wszystkie składniki znajdujące się na talerzu w jedną całość.

1999 – Wynalezienie makaronu przygotowanego na bazie agaru

2002 – Po raz pierwszy na świecie zostaje ugotowane jajko metodą sous vide do konsystencji plastycznej w temperaturze 65 °C.

2004 – Kompresowanie – szybkie pozbycie się powietrza w dowolnym produkcie pod ciśnieniem.

2005 – Wejście do powszechnego użytku w gastronomii produktów liofilizowanych

2007 – Heston Blumenthal – serwuje danie, które konsumuje się z założonymi słuchawkami w których słychać było szum morza tzw. „Sound of the sea”.

2009 – Pierwsze zastosowanie techniki infuzowania produktu metodą sous vide na większą skalę w restauracji. Przenoszenie smaku, zapachu oraz aromatu dowolnego produktu za pomocą podgrzania go w próżniowo zamkniętym worku zamoczonym w wodzie.

2010 – Przygotowywanie sufletów z mikrofalówki.

2011 – Powstanie thefood.pl 🙂

Udostępnij: